Kommentaren du söker har flyttats till en ny diskussion, eller är borttagen.

Gluten i Santa Marias Teriyaki Sauce?

Hej! Undrar om er teriyaki sås, är det bara sojan som innehåller gluten, eller även annat som tillsätts? Innehåller sojan mindre ärn 20 ppm som är gränsvärdet? Mvh Camilla L
Camilla Rapportera olämpligt innehåll

Kommentarer

  • Hej Camilla

    Tack för din fråga. I vår Teriyaki sås tillsäts inget vete men sojan fermenteras med hjälp av vete därför anges vete i parantes efter sojasås i innehållsförteckningen.
    Socker, vatten, sojasås (23%) (vatten, VETE, SOJABÖNOR), ättika, modifierad majsstärkelse, salt, färgämne (E150d).

    Vi kan inte garantera att det är under 20 ppm. Vi är medvetan om att en del glutenallergiker kan äta sojasås utan problem men detta måste man rådgöra med sin allergiläkare om.
    Nedan visas ett urklipp från vår dspecifikation:



    Hoppas informationen kan vägleda dig och dina beslut.
    Vänligen
    Pia Konsumentkontakt

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.