Till senaste kommentaren
Detta inlägg är gammalt och kan innehålla inaktuell information.

Är era Tortilla, lämpliga för vegetarianer?

Hejsan,

Måste Era tortilla bröd förvärmaras eller kan de ätas kalla? Är de ok för vegetarianer?

Mvh
Joanna
Joanna Rapportera olämpligt innehåll

Kommentarer

  • Hej Joanna
    Bra fråga! Visst kan man äta våra tortilla bröd direkt ur paketet men de blir något godare och smidigare om man värmer upp dem något.
    Alla ingredienser i våra tortilla bröd är icke-animaliska och kan ätas av vegetarianer.

    Hoppas det känns bra!
    Vänligen
    Pia Konsumentkontakt
  • Är du säker på det? De innehåller ju emulgeringmedel E471. Det brukar vara animaliskt.
    Sara
  • Sara, du har så rätt E471  k a n  vara animaliskt, men vår E471 som vi använder är utvunnet ur raps.

    Hoppas det känns bra!

    Pia Konsumentkontakt
  • Hur är det med E 422 i tortilliabröden? Som jag förstått det så kan det vara animaliskt? 

    Astrid
  • Hej Astrid
    E 422 som vi använder är vegetabilisk och utvunnen ur raps.

    Hoppas det känns bra!
    Pia Konsumentkontakt
  • Har ett barnbarn som är köttallergiker, läste svaren om att enummmer 471 och 422 är utvunnet ur raps. Kan man lita på det, Hon tål inget rött kött och inget ämne typ gelatin utvunnet ur nötkött och dylikt. Hon riskerar anafalyxi, så det är viktigt att den informationen är riktig.
    Tortillabröd är en favorit,
    Karin Wieslander Bjurström
  • Hej Karin
    Förstår att du är orolig och vill försäkra dig. Ja, Santa Marias E-nummer är vegetabiliska.

    Om man ska vara 100% säker när det gäller livsmedel, kommer man närmast genom att laga maten själv från grunden med råvaror... Tyvärr, så länge vi har med den begränsade människan att göra är det svårt att vara till 100% säker när man är en svår allergiker. Kanske lite för filosofiskt sagt men tyvärr den mänskliga verkligheten.
    Var rädda om varandra!

    Pia Konsumentkontakt
  • Men om era enummer är 100% vegetariska, förstår jag inte ” den mänskliga faktorn ” du hänvisar till. Om ni har standardiserade råvaror i er produkt förstår jag inte hur animaliska ev skulle kunna förekomma. Använder ni samma kärl till andra produkter där ni använder e nummer med animaliskt ursprung och inte kan vara säker på att kärlen är helt rena, är det så?
    Karin Wieslander Bjurström
  • Ber om ursäkt, Karin, om jag krånglade till det. Vi har försäkrat oss om att våra E-nummer är vegetabiliska.
    Kommentaren var mest i allmänhet, för de som är mycket allergiska och de närmaste anhörigas försiktighetstagande.

    Ha en fin kväll!
    Pia Konsumentkontakt
  • Låter bra att ingredienserna är 100% vegetariska. Undrar dock varför det inte står på förpackningarna? Tidsbesparande kanske för både konsumenten och er om det står tydligt på era produkter. Ett önskemål! 😀
    Konsument
  • Förstår din tanke, ska förmedla ditt önskemål!

    Är lite ösäker, men tror att det finns regler för hur man får märka en produkt. Man gör skillnad på en produkt som är naturligt "vegetarisk" eller "animalisk".
    Men man kan ju lätt tycka att man skulle kunna lägga till att t.ex. E471 är raps baserat.

    Tack för din input!


    Pia Konsumentkontakt
  • Hej! Är det mejeriprodukter i brödet?
    Livia
  • Hej Livia

    Nej det är inga mejeriprodukter i brödet, som det står längre upp i tråden så kan vegetarianer äta vårt tortilla bröd.
    Alla ingredienser i våra tortilla bröd är icke-animaliska och kan ätas av vegetarianer.

     Hoppas att det känns bra!
    Linda

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.